The Xforce marks a return to the SUV B-segment which its ASX used to compete in. This new compact crossover SUV has been designed specifically for ASEAN markets with rough road conditions and heavy rain. With a more adventure-slanted image, it is assembled in Malaysia alongside the XPANDER MPV.
| Date launched | April 8, 2026 |
| Make & model | Mitsubishi Xforce |
| Variant | Uurban | Ultimate |
| Bodystyle | Crossover SUV |
| Price at launch | Urban: RM109;800 | Ultimate: RM119,800 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | Mitsubishi Motors Malaysia |
| Length/width/height | 4390 mm/1810 mm/1660 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Ground clearance | 222 mm |
| Turning radius | 5.2 metres |
| Kerh weight (kgs) | Urban: 1,235 kgs | Ultimate: 1,250 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine (MIVEC) |
| Displacement | 1499 |
| Driving wheels | Front |
| Max output | 77 ps |
| Max torque (Nm) | 141 Nm |
| Transmission | CVT |
| Claimed fuel consumption | N/A |
| Fuel tank capacity | 42 litres |
| Approx range | 750 kms |
| 0 – 100 km/h | N/A |
| Top speed | N/A |
| Chassis type | Monocoque |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Torsion beam |
| Brakes | F: Ventilated discs R: Discs |
| Steering system | Rack and pinion, electric |
| Wheel size | F & R: 18 inches |
| Tyre size | F & R: 225/50R18 |
| Airbags | Urban: 4 | Ultimate: 6 |
| ADAS sensors | Camera |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | 5 stars (2021-2025 protocol) |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | The Xforce marks a return to the SUV B-segment which its ASX used to compete in. This new compact crossover SUV has been designed specifically for ASEAN markets with rough road conditions and heavy rain. With a more adventure-slanted image, it is assembled in Malaysia alongside the XPANDER MPV. |
| Link to brochure | https://www.mitsubishi-motors.com.my/brochures/ |