The current generation of the Carnival is the fourth generation, launched in Malaysia in 2022 and assembled locally. The 7-seat and 11-seat versions are now joined by an 8-seat version with features that mirror the 7-seater. Like the other 2 versions, the 8-seater also uses a 2.2-litre Smartstream 4-cylinder turbodiesel with an 8-speed automatic transmission.
| Date launched | April 7, 2026 |
| Make & model | Kia Carnival |
| Variant | 2.2D 8-seater |
| Bodystyle | MPV |
| Price at launch | RM238,888 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | Kia Sales Malaysia Sdn Bhd |
| Length/width/height | 5155 mm/1995 mm/1775 mm |
| Wheelbase | 3090 mm |
| Ground clearance | 220 mm |
| Turning radius | N/A |
| Kerh weight (kgs) | 1,880 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder diesel engine, turbocharged (Smartstream) |
| Displacement | 2151 cc |
| Driving wheels | 4×4 |
| Max output | 199 ps |
| Max torque (Nm) | 440 Nm |
| Transmission | 8-speed automatic (e-Shift) |
| Claimed fuel consumption | 15.4 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 72 litres |
| Approx range | Over 900 kms |
| 0 – 100 km/h | N/A |
| Top speed | N/A |
| Chassis type | Monocoque |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Multilink |
| Brakes | F: Ventilated discs R: Discs |
| Steering system | Rack and pinion, electric |
| Wheel size | F & R: 19 inches |
| Tyre size | F & R: 235/55R19 |
| Airbags | 8 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| NCAP | 5 stars (ANCAP 2021) |
| ASEAN NCAP | N/A |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | The current generation of the Carnival is the fourth generation, launched in Malaysia in 2022 and assembled locally. The 7-seat and 11-seat versions are now joined by an 8-seat version with features that mirror the 7-seater. Like the other 2 versions, the 8-seater also uses a 2.2-litre Smartstream 4-cylinder turbodiesel with an 8-speed automatic transmission. |
| Link to brochure | https://www.kia.com/content/dam/kwcms/my/en/pdf/brochure/Kia_KA4_Digital_Brochure_FA_V4.pdf |