21
The Toyota Yaris Cross 1.5S is a compact B-segment SUV in Malaysia, a second ICE-only option in the Yaris Cross range. It features a 1.5-litre Dual VVT-i engine paired with a CVT. A regional Toyota product, it is assembled at UMW Toyota Motor’s own plant in Selangor.



| Date launched | May 8, 2026 |
| Make & model | Toyota Yaris Cross |
| Variant | 1.5S |
| Bodystyle | Crossover SUV |
| Price at launch | RM99,900 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | UMW Toyota Motor Sdn Bhd |
| Length/width/height | 4310 mm x 1770 mm x 1615 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Ground clearance | 210 mm |
| Turning radius | 5.2 metres |
| Kerb weight | 1,150 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine |
| Displacement | 1496 cc |
| Driving wheels | Front |
| Max output | 78 ps |
| Max torque | 138 Nm |
| Transmission | 7-speed CVT |
| Fuel consumption | N/A |
| Fuel tank capacity | 42 litres |
| Range | N/A |
| 0 – 100 km/h | N/A |
| Top speed | N/A |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Torsion beam |
| Brakes | Ventilated discs/Discs |
| Steering system | Rack and pinion, electric |
| Wheel size | F & R: 18 inches |
| Tyre size | F & R: 215/55R18 |
| Airbags | 6 |
| ADAS sensors | Camera |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | 5 stars (2021 – 2025 prototcol) |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | The Toyota Yaris Cross 1.5S is a compact B-segment SUV in Malaysia, a second ICE-only option in the Yaris Cross range. It features a 1.5-litre Dual VVT-i engine paired with a CVT. A regional Toyota product, it is assembled at UMW Toyota Motor’s own plant in Selangor. |
| Link to product brochure | https://www.toyota.com.my/content/dam/malaysia/model-brochures/brochures/yaris-cross/may-2026/v3/all-new-yaris-cross-hev-e-brochure.pdf |