34
The Crosstrek replaces the XV in Malaysia, standardizing the global branding for its third generation. Launched as a CBU model from Japan, it features an updated 2-litre Boxer engine, Symmetrical AWD, and 11.6-inch portrait touchscreen, while retaining the XV’s versatility for off-road motoring.


| Date launched | May 7, 2026 |
| Make & model | Subaru Crosstrek |
| Variant | 2.0 i-S Eyesight |
| Bodystyle | 5-door SUV |
| Price at launch | RM190,788 |
| Origin | Japan |
| Distributor | Motor Image Sdn Bhd |
| Length/width/height | 4480 mm x 1800 mm x 1600 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Ground clearance | 220 mm |
| Turning radius | 5.4 metres |
| Kerh weight (kgs) | 1,523 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, horizontally-opposed (Boxer) |
| Displacement | 1995 cc |
| Driving wheels | All-wheel drive |
| Max output | 156 ps |
| Max torque (Nm) | 196 Nm |
| Transmission | 8-speed Lineartronic CVT |
| Fuel consumption | 13.9 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 63 litres |
| Range | 875 kms |
| Claimed 0 – 100 km/h | 10.5 secs |
| Claimed top speed | 198 km/h |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Double wishbones |
| Brakes | Ventilated discs/ventilated discs |
| Steering system | Rack and pinion (electric) |
| Wheel size | F & R: 18 inches |
| Tyre size | F & R: 225/55R18 |
| Airbags | 7 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | 5 stars (2024) |
| ASEAN NCAP | N/A |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | The Crosstrek replaces the XV in Malaysia, standardizing the global branding for its third generation. Launched as a CBU model from Japan, it features an updated 2-litre Boxer engine, Symmetrical AWD, and 11.6-inch portrait touchscreen, while retaining the XV’s versatility for off-road motoring |