The first Volkswagen model with a mild hybrid electric powertrain intdoduced in Malaysia. The Golf 1.5 e-TSI comes with R-line trim and has features such as IQ.Light matrix LEDs, and a 12.9-inch MIB4 touchscreen. It blends sporty aesthetics with high-tech efficiency and competent driving dynamics.
| Date launched | February 5, 2026 |
| Make & model | Volkswagen Golf |
| Variant | R-Line 1.5 e-TSI |
| Bodystyle | 5-door hatchback |
| Price at launch | RM185,990 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | Volkswagen Passenger Cars Malaysia |
| Length/width/height | 4289 mm x 1789 mm x 1483 mm |
| Wheelbase | 2631 mm |
| Ground clearance | N/A |
| Turning radius | 5.4 metres |
| Kerh weight (kgs) | 1,409 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, Mild hybrid (MHEV) |
| Displacement | 1462 cc |
| Driving wheels | Front |
| Max output | 150 ps |
| Max torque (Nm) | 250 Nm |
| Transmission | 7-speed DSG |
| Fuel consumption | 18.2 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 50 litres |
| Range | 910 kms |
| 0 – 100 km/h | 8.6 seconds |
| Top speed | N/A |
| Suspension | F: Multilink R: Multilink |
| Brakes | Ventilated discs/discs |
| Steering system | Rack and pinion |
| Wheel size | F & R: 17 inches |
| Tyre size | F & R: 225/45R17 |
| Airbags | 7 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | 5 stars |
| ASEAN NCAP | N/A |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | The first Volkswagen model with a mild hybrid electric powertrain intdoduced in Malaysia. The Golf 1.5 e-TSI comes with R-line trim and has features such as IQ.Light matrix LEDs, and a 12.9-inch MIB4 touchscreen. It blends sporty aesthetics with high-tech efficiency and competent driving dynamics. |
| Link to product brochure | https://www.volkswagen.com.my/new-golf-r-line# |