208
Third model in JETOUR’s Malaysian range, the T2 enters a growing segment of vehicles with more off-road capability, positioning itself as a monocoque-chassis alternative to more traditional ladder-frame off-roaders. The RM156,800 price at launch makes it a strong contender in the C-segment, especially with its classic SUV looks and tech-laden specs.




| Date launched | March 13, 2026 |
| Make & model | JETOUR T2 |
| Variant | 2.0TD XWD |
| Bodystyle | SUV |
| Price at launch | RM156,800 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | JETOUR Auto Malaysia |
| Length/width/height | 4785 mm/2006 mm/1870 mm |
| Wheelbase | 2800 mm |
| Ground clearance | 220 mm |
| Turning radius | N/A |
| Kerh weight (kgs) | 1,880 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, turbocharged |
| Displacement | 1998 cc |
| Driving wheels | 4×4 |
| Max output | 245 ps |
| Max torque (Nm) | 376 Nm |
| Transmission | 7-speed DCT |
| Claimed fuel consumption | 12.7 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 70 litres |
| Approx range | 890 kms |
| 0 – 100 km/h | N/A |
| Top speed | 180 km/h |
| Chassis type | Monocoque |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Multilink |
| Brakes | F: Ventilated discs R: Discs |
| Steering system | Rack and pinion, electric |
| Wheel size | F & R: 19 inches |
| Tyre size | F & R: 255/60R19 |
| Airbags | 6 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | 5 stars |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | Third model in JETOUR’s Malaysian range, the T2 enters a growing segment of vehicles with more off-road capability, positioning itself as a monocoque-chassis alternative to more traditional ladder-frame off-roaders. The RM156,800 price at launch makes it a strong contender in the C-segment, especially with its classic SUV looks and tech-laden specs. |
| Link to brochure | https://models.jetour.com.my/wp-content/uploads/2026/03/Jetour0027-Jetour-T2-ACE-A4-Flyer.pdf |