| Date launched | January 29, 2026 |
| Make & model | Toyota Vios |
| Variant | HEV |
| Bodystyle | 4-door sedan |
| Price at launch | RM103,900 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | UMW Toyota Motor Sdn Bhd |
| | |
| Length/width/height | 4440 mm x 1740 mm x 1480 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Ground clearance | 160 mm |
| Turning radius | 4.8 metres |
| Kerh weight (kgs) | 1,155 |
| Seating capacity | 5 |
| | |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, Hybrid electric |
| Displacement | 1496 cc |
| Driving wheels | Front |
| Max output (engine) | 91 ps |
| Max torque (engine) | 121 Nm |
| Max output (motor) | 89 ps |
| Max torque (motor | 141 Nm |
| Max system output | 111 ps |
| Hybrid battery capacity (type) | 0.76 kWh (lithium-ion) |
| Transmission | e-CVT |
| Fuel consumption | 27.8 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 36 litres |
| Range | ~ 1,000 kms |
| 0 – 100 km/h | N/A |
| Top speed | N/A |
| | |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Torsion beam |
| Brakes | Ventilated discs/Discs |
| Steering system | Rack and pinion |
| Wheel size | F & R: 16 inches |
| Tyre size | F & R: 195/60R16 |
| | |
| Airbags | 6 |
| ADAS sensors | Camera |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | 5 stars |
| | |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | In line with Toyota’s aim to offer a hybrid electric option for all its models, the Vios, a core model in Malaysia, now gets the electrified powertrain. The Vios HEV is assembled locally and the plant now also assembles lithium-ion hybrid batteries. |
| Link to product brochure | https://www.toyota.com.my/content/dam/malaysia/model-brochures/brochures/vios-hev/january-2026/toyota-all-new-vios-hev-brochure.pdf |