90
An update of the Toyota Corolla Cross Hybrid GR Sport. Assembled in Malaysia, it is among the more popular models in the range. GR Sport accessories give a sporty image and for 2026, the have been some technical enhancements for better driving dynamics and added features within.



.
| Date launched | February 9, 2026 |
| Make & model | Toyota Corolla Cross |
| Variant | HEV GR Sport |
| Bodystyle | Crossover SUV |
| Price at launch | RM148,800 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | UMW Toyota Motor Sdn Bhd |
| Length/width/height | 4460 mm x 1825 mm x 1620 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Ground clearance | 161 mm |
| Turning radius | 5.2 metres |
| Kerh weight (kgs) | 1,430 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, Hybrid electric |
| Displacement | 1798 cc |
| Driving wheels | Front |
| Max output (engine) | 98 ps |
| Max torque (engine) | 142 Nm |
| Max output (motor) | 53 ps |
| Max torque (motor | 163 Nm |
| Max system output | 122 ps |
| Hybrid battery capacity (type) | 6.5 kWh (NiMh) |
| Transmission | e-CVT |
| Fuel consumption | N/A |
| Fuel tank capacity | 36 litres |
| Range | N/A |
| 0 – 100 km/h | N/A |
| Top speed | 170 km/h |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Torsion beam (sports-tuned) |
| Brakes | Ventilated discs/Discs |
| Steering system | Rack and pinion (electric assist with sport ECU) |
| Wheel size | F & R: 18 inches |
| Tyre size | F & R: 225/50R18 |
| Airbags | 7 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | 5 stars |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | An update of the Toyota Corolla Cross Hybrid GR Sport. Assembled in Malaysia, it is among the more popular models in the range. GR Sport accessories give a sporty image and for 2026, the have been some technical enhancements for better driving dynamics and added features within. |
| Link to product brochure | https://www.toyota.com.my/content/dam/malaysia/model-brochures/brochures/corolla-cross-hev-gr/2026/corolla-cross-hev-gr-sport-brochure.pdf |