269
Already 2 years in the Malaysian market, the C10 Plus brings a significant technical upgrade with the switch to 800V architecture and increased output from the motor. The D-segment crossover SUV can now be recharged faster and go further. Local assembly of the model will start this year.




| Date launched | February 26, 2026 |
| Make & model | Leapmotor C10 |
| Variant | Plus |
| Bodystyle | Crossover SUV |
| Price at launch | RM148,000 |
| Origin | China |
| Distributor | Stellantis Malaysia |
| Length/width/height | 4739 mm x 1900 mm x 1680 mm |
| Wheelbase | 2825 mm |
| Ground clearance | 180 mm |
| Turning radius (m) | N/A |
| Kerh weight (kgs) | 1,995 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | Battery electric single motor, rear-mounted |
| Driving wheels | Rear |
| Max output | 219 kW |
| Max torque (Nm) | 360 Nm |
| Transmission | Single ratio |
| Battery type | Lithium iron phosphate (LFP) |
| Battery capacity | 81.9 kWh |
| Claimed range | 510 kms |
| Min charging time | >22 mins (30% – 80%) DC |
| 0 – 100 km/h | 6.2 secs |
| Top speed | N/A |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Multilink |
| Brakes | Ventilated discs/Solid discs |
| Steering system | Rack and pinion |
| Wheel size | F & R: 20 inches |
| Tyre size | F & R: 245/45R20 |
| Airbags | 6 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | 5 stars |
| ASEAN NCAP | N/A |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | Already 2 years in the Malaysian market, the C10 Plus brings a significant technical upgrade with the switch to 800V architecture and increased output from the motor. The D-segment crossover SUV can now be recharged faster and go further. Local assembly of the model will start this year. |
| Link to brochure | https://www.leapmotor-international.com.my/page?key=Leapmotor_Brochure |