269
Having established itself within the top 10 brands in the Malaysian market within 18 months of arriving, OMODA | JAECOO is now looking at other segments to compete in and it is targetting the B-segment with the J5. Assembled locally and priced from RM108,000, the J5 will challenge established rivals like the Honda HR-V and Proton X50.




| Date launched | March 5, 2026 |
| Make & model | JAECOO J5 |
| Variant | J5 |
| Bodystyle | Crossover SUV |
| Price at launch | RM108,000 |
| Origin | Malaysia |
| Distributor | OMODA | JAECOO Malaysia Sdn Bhd |
| Length/width/height | 4380 mm/1860 mm/1650 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Ground clearance | 174 mm |
| Turning radius | N/A |
| Kerh weight (kgs) | 1,439 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, turbocharged |
| Displacement | 1498 cc |
| Driving wheels | Front |
| Max output | 147 ps |
| Max torque (Nm) | 210 Nm |
| Transmission | CVT |
| Claimed fuel consumption | 13.3 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 51 litres |
| Approx range | 680 kms |
| 0 – 100 km/h | 10.2 secs |
| Top speed | 175 km/h |
| Chassis type | Monocoque |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Multilink |
| Brakes | F: Ventilated discs R: Discs |
| Steering system | Rack and pinion, electric |
| Wheel size | F & R: 18 inches |
| Tyre size | F & R: 235/55R18 |
| Airbags | 6 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | N/A |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | Having established itself within the top 10 brands in the Malaysian market within 18 months of arriving, OMODA | JAECOO is now looking at other segments to compete in and it is targetting the B-segment with the J5. Assembled locally and priced from RM108,000, the J5 will challenge established rivals like the Honda HR-V and Proton X50. |