95
Continuing its electrification push, UMW Toyota Motor now offers the popular Harrier crossover with a hybrid electric powertrain. It is the only Harrier model available for the Malaysian market, and is one of 6 electrified Toyota models (two of which are assembled locally). The HEV powertrain brings a new level of performance as well as fuel efficiency to the Harrier, a model which has been around since the 1990s.




| Date launched | February 2, 2026 |
| Make & model | Toyota Harrier |
| Variant | 2.5 HEV |
| Bodystyle | SUV |
| Price at launch | RM289,000 |
| Origin | Japan |
| Distributor | UMW Toyota Motor Sdn Bhd |
| Length/width/height | 4740 mm x 1855 mm x 1660 mm |
| Wheelbase | 2690 mm |
| Ground clearance | N/A |
| Turning radius | 5.5 metres |
| Kerh weight (kgs) | 1,695 kgs |
| Seating capacity | 5 |
| Powertrain | 4-cylinder petrol engine, Hybrid Electric |
| Engine displacement | 2487 cc |
| Driving wheels | Front |
| Max engine output | 178 PS |
| Max torque (Nm) | 221 Nm |
| Max motor output | 88 kW |
| Max motor torque | 202 Nm |
| Combined system output | 160 kW/217 ps |
| Transmission | Electric CVT |
| Fuel consumption | 21.3 kms/litre |
| Fuel tank capacity | 55 litres |
| Potential range | 1,170 kms |
| 0 – 100 km/h | 4.7 secs |
| Top speed | 180 km/h |
| Suspension | F: MacPherson struts R: Trailing wishbones |
| Brakes | Ventilated discs/Solid discs |
| Steering system | Rack and pinion, electric assistance |
| Wheel size | F & R: 18 inches |
| Tyre size | F & R: 225/60R18 |
| Airbags | 6 |
| ADAS sensors | Camera + radar |
| Euro NCAP | N/A |
| ASEAN NCAP | N/A |
| Malaysia Car Of The Year Judge Comments – Chips Yap | Continuing its electrification push, UMW Toyota Motor now offers the popular Harrier crossover with a hybrid electric powertrain. It is the only Harrier model available for the Malaysian market, and is one of 6 electrified Toyota models (two of which are assembled locally). The HEV powertrain brings a new level of performance as well as fuel efficiency to the Harrier, a model which has been around since the 1990s. |
| Link to brochure | https://www.toyota.com.my/content/dam/malaysia/model-brochures/brochures/harrier-hev/february-2026/v2/harrier-hev-e-brochure.pdf |